Дефицитът на магнезий е един от проблеми, с които се сблъскват много хора. Дължи се най-вече на стрес, преумора и небалансирано хранене. Репичките са отлично допълнение към вашата диета и най-вече отлично средство за справяне с магнезиевия дефицит.
Кой има имен ден днес, 26 октомври 2023
Само 100 грама от този уникален кореноплод съдържа дневната нужда от не само от коментирания минерал, но и от калий. Тези вещества са особено необходими за възрастните хора, тъй като те участват в регулирането на метаболитните процеси в сърдечния мускул, намаляват риска от образуване на кръвни съсиреци и поддържат еластичността на стените на кръвоносните съдове.
Магнезий: Как влияе на кръвната захар
Други полезни свойства на репичките
Освен това репичките са богати на калций, елемент, който помага за укрепване на костите. В същото време зеленчукът има бактерициден и антивирусен ефект върху тялото.
Кореноплодът също е източник на етерични и синапени масла. Редовната консумация на този продукт подобрява храносмилането, функционирането на черния дроб и жлъчния мехур.
След дълго и подробно изследване на състава на репичките учените стигат до извода, че една от основните им ползи за здравето е съдържанието на различни фенолни съединения в тях, според изданието The Health Site. Основната им полза за здравето е, че осигуряват антиоксидантна защита на организма. Ефектът им не се изчерпва само с това. Например, те засилват ефекта на витамин С, намаляват чупливостта на капилярите и поддържат нормалното функциониране на сърдечно-съдовата и храносмилателната система.
Изследователите смятат, че антоцианините, растителните пигменти, които придават червеникавия цвят на репичките, имат отчетлив противовъзпалителен ефект, който може да забави или предотврати развитието на хронични заболявания в ранните етапи. Благодарение на своите антиоксидантни свойства, те могат също така да предпазят тялото от развитието на някои видове рак (на червата, стомаха, бъбреците, устата).
Фитохимикалите индоли (особено индол-3-карбинол) също допринасят за превенцията на рака. Освен това, макар и в малки концентрации, репичките съдържат полиненаситени мастни киселини ( омега-3 и омега-6 ), които не се синтезират от тялото ни и идват само от храната. В днешно време много хора не получават достатъчно от тези киселини, така че всеки източник на тях е важна част от диетата. Те участват в много процеси и имат положителен ефект върху дейността на нервната система.
Още: Магнезий и калций - лекар разкри как е правилно да се приемат
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!